Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pawłowie

Projekty współfinansowane z pozostałych źródeł

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU

ROZWOJU CZYTELNICTWA  2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.1. w Przedszkolu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pawłowie
 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury,
oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako operatora Priorytetu 3.

Kwota przyznanego wsparcia: 2500.00 zł

Kwota wkładu własnego: 625.00 zł


 

1. Zasięgnięcie opinii w sprawie zakupu książek.

Pierwszym etapem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była diagnoza środowiska przedszkolnego oraz konsultacje z szkolnym bibliotekarzem,
w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Ponadto przy wyborze książek pomocna była analiza recenzji i blogów książkowych na portalach internetowych, jak również propozycje nauczycieli wychowawców przedszkola oraz rodziców. Uwzględniając przy tym, aby zakupione książki były w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych.

Na początku września gotowa lista książek do zakupu, została przekazana do zaopiniowania Radzie Rodziców i  Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Głownie. Na początku roku szkolnego rodzice zostali poinformowani na temat wpływu czytania na rozwój dzieci.

 

2. Podjęcie współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

 

  • W ramach współpracy z Gminną Biblioteką publiczną zorganizowano wyjścia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach w celu rozwijania zainteresowań czytelniczych u dzieci oraz pokazania jak funkcjonuje biblioteka. Wszystkie dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez bibliotekarza Gminnej Biblioteki publicznej p. Eleonorę Broda. Poznali pracę bibliotekarza, sposób porządkowania księgozbioru, zasady wypożyczania książek.
  • Zorganizowano również w porozumieniu z Gminną Biblioteką „Dzień pluszowego misia”, w trakcie którego zostały czytane „Przygody Misia Uszatka”
  • 3. Działania promujące czytelnictwo.

     

    Nauczycielki zorganizowały czytanie książek w ramach Realizacji projektu czytelniczego
    w oparciu o księgozbiór biblioteki przedszkolnej: „Kto nam dziś poczyta”  przez p. Krystynę Jurkowską, Wiesławę Jurkowską, Monikę Kapłanek – Grzybek, oraz p. Eleonorę Broda – bibliotekarza Gminnej Biblioteki Publicznej. Dzieci brały również udział w przedszkolnej akcji czytelniczej zachęcającej  do wypożyczania książek na wakacje:  „Wakacje - ale nie od czytania”.

    4. Zajęcia edukacyjne „ Z książką poznaję świat”.

     

    W każdej grupie przedszkolnej przeprowadzono zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książek zakupionych w ramach projektu:

    „Świąteczny czas”- głośne czytanie świątecznych opowiadań np. „Magia Świąt Boże Narodzenie na świecie”,, „Święta zwyczaje i kolędy” - zajęcia miały na celu
    poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych, oraz ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia
    i wzmacnianie więzi rodzinnych.

     

    „Franklin – głośne czytanie serii opowiadań dla dzieci – celem zajęć było rozwijanie umiejętności rozumienia mowy, wzbogacenie słownika dziecka i rozwijanie umiejętności opowiadania.

    5. Zajęcia biblioteczne dla najmłodszych z bajko terapii i biblioterapii.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny